objektifimden ( merhaba )

Es selamü aleyküm Dostlarim
hepimizin cumasi mubarek olsun .
Rabbimin izni ile evimize  döndük .yüregimdeki sevgileri yanima alabildim. daha fazlasini yapmama ne yazik gurbetin müsadesi yok .gurbetin anayasa kitabinda sevgileri ve hasretleri alabilirsin yanina yanlizca.
birde gözyaslarini
hemen sizi bunalim moduna sokmak istemiyorum her izin sonrasinda yasanir bu duygular yol yorgunluguda karisinca cekilmez olursunuz .bir iki günlük müsade dilegimle hepinize ayri ayri tesekkür etmek istiyorum aktif olmadigim olamadigim zamanlar icersinde beni ziyaretlerinizle yanliz birakmadiginiz icin .
ve buradan sevgili degmesinyagliboya tesekkürlerimi gönderiyorum .blogumu ona birakip gittim benim giremedigim günlerde sizlerin yorumlarini ekleyip benim yoklugumu hissettirmedi
hepiniz sag olun var olun .
sizleri seviyorum yeniden merhaba
Devamı ...

Saraybosna ve bakırcılar çarşısı-2

Esselamün aleyküm dostlarım ,nternetim olmadığı için aranıza pek katılamıyorum fırsat buldukça oyrumlarınızı cevaplıyorum beni bağışlayın inşallah ilk fırsatta yine eskisi gibi yeni yeni tariflerimle aranızda olacağım Allah nasip ederse sırada bekleyen 300den fazla tarif var çünkü.
Saraybosnadan karelerle devam etmek istiyorum biraz fazla çektim çok gitmek istiyordum zaten..
İnşallah beğenirsiniz Allaha emanet olun yorumlarınızı eksik etmeyin dostlar muhabbetle..
Devamı ...

Ev yapimi domates salcasi


Hazır mevsimi gelmiş fiyatları da oldukça uygun olduğu için kendi yaptığınızdan daha temiz bir salçayı bulamayacağınız için salçanızı kendiniz yapmalısınız diye düşünüyorum dostlar..aslında pek kolay ve pratik olan bu salçayı yapmalı bolca dolabımızda bulundurmalıyız.


MALZEMELER
10 kg etli domates (etli domatesleri seçmelisiniz) 10 tatlı kaşığı tuz dilerseniz biraz da zeytinyağı ekleyebilirsiniz.

HAZIRLANIŞI
Domatesleri yıkayıp iri iri doğrayın. Geniş bir tencereye alıp orta ateşte ara sıra karıştırarak kendi suyuyla pişirin. İyice yumuşadıktan sonra süzgeçten geçirin.
Daha pratik ve hızlı yapmak isteyen dostlar el blenderi ile tencerenin içinde domatesleri püre haline getirebilir.
Elde ettiğiniz domates püresini yayvan bir kaba alıp kısık ateşte koyulaşıncaya kadar devamlı karıştırarak pişirin. Tuz ekleyip tekrar karıştırın ve ateşten alın.
Salçayı cam kavanozlara üstten 2 parmak boşluk bırakacak şekilde paylaştırın. Kapaklarını sıkıca kapatıp kaynar suda pastörize edin. (1 kiloluk kavanozları 20 dakika, yarım kiloluk kavanozları 15 dakika kaynatın.)
NOT: Hazırlanan salça açıldıktan sonra kısa sürede tüketilmezse bozulur. Bu nedenle salçayı küçük kavanozlara doldurmanızda yarar var.
Devamı ...

Esselamüaleyküm dostlarım yine bir kaç kare ile yanınızdayım çok şükür bu sefer Saraybosna ve uğradığımız Bakırcılar çarşısından bir kaç kare paylaşmak istiyorum..her biri güzel bu el yapımı ürünleri seven biri olarak bunları yakından görmek verdiği haz en az sizin resimleri görünce duyduğunuz haz kadardır emin olun..Rabbim tekrar gitmeyi nasip etsin resimlere geçelim mi?

Devamı ...

Ekmeğin tarihçesi

Hayırlı geceler sevgili dostlarım mutfağımdan uzak olduğum sürece ve tekrar bir mutfağa giresiye kadar sizinle fırsat buldukça faydalı bilgileri ve geçtiğim ülkelerden güzel kareler paylaşmak isterim..her sofranın olmazsa olmazı ekmekten başlamak istedim..
Sofralarımızdan eksik etmediğimiz bu nimetin tarihçesini hatta farklı kullanım alanlarını da yazmak istiyorum dilerim hepimiz faydalanır ekmeklerimizi ziyan etmeden kullanır daha dikkatli tüketici oluruz..


Ekmeğin, medeniyetle birlikte, Uzakdoğu'da ortaya çıktığı tahmin edilebilir. Ekmeğin yapımı Mısır'da çok eski tarihlerden beri biliniyordu. İlk zamanlarda ekmek yapmak için, iyice kızdırılmış yassı taşlar kullanılıyor, bunlarla bir çeşit peksimet pişiriliyordu. Sonraları ocakların üstlerine konan ızgaralar kullanılmaya başlandı. Daha sonra tuğladan veya topraktan, küçük fırınlar icat edildi. Roma'da vatandaşlar ekmeklerini evlerindeki fırınlarda pişirirlerdi. Fırıncıların bir çeşit lonca meydana getirmeleri ancak Trajanus devrinde olmuştur. Ekmek yeme alışkanlığı Roma İmparatorluğu'nun bütün diğer bölgelerine İtalya'dan yayılmıştır.Eskiden ekmek tedavide çeşitli alanlarda kullanılırdı. Glüten ekmeği, suda eriyen kısımlarından ve nişastasından ayrılmış unla yapılır; taze soya ekmeği, soya unuyla yapılır. Şeker hastalarının diyetlerinde genellikle bu tip ekmekler kullanılır. Diğer ekmekler azotemi ve damar sertliği hastalarının rejimlerinde verilir: az azotlu ekmek ve tuzsuz ekmek gibi.

Türkiye'de ekmek genel olarak buğdaydan yapılır. Buğdayın kıt ve pahalı olduğu yerlerde sırf arpa, mısır ve çavdar unundan ekmek yapılabildiği gibi bu tahılların unu belli bir oranda buğday ununa katılarak karışık ekmek de yapılır.

    1 temmuz 2012 tarihi itibariyle standart ekmeğin gramajı ; 250 gram yapılmış olup

Ekmekteki kepek oranı en az yüzde 0,65 ve en çok yüzde 1,1 arası olması resmi kanuna bağlanmıştır.

Blogumda bulunan ve benim yaptığım ekmekli tariflere bir göz atmak isteyen dostlara Ekmek düsmanı ve Ekmek pizza tariflerini öneriyorum.
Allaha emanet olun dostlar.
Devamı ...